CITROEN DS3 1.2i Vti specifications — approved in Switzerland
81.6 HP
Max power
118.0 Nm
Max torque
174 km/h
Top speed
1 049 kg
Curb weight
1CF677
| Power | 81.6 HP (60.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 118.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed |
| 174 km/h |
| Weight/power ratio | 12.86 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HMZ / HM01 |
| Curb weight | 1 049 kg |
| Gross weight | 1 511 kg |
| Length | 3 948 mm |
| Width | 1 715 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 452 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R16 81T: 6x16 DP22/23 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 520 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 13/01/2016 |
| Type approval no. | 1CF677 |
1CF662
| Power | 81.6 HP (60.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 118.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed | 174 km/h |
| Weight/power ratio | 12.86 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HMZ / HM01 |
| Curb weight | 1 049 kg |
| Gross weight | 1 511 kg |
| Length | 3 948 mm |
| Width | 1 715 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 452 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 107.0 g/km |
| Consumption | 4.60 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R16 81T: 6x16 DP22/23 |
| Tires (option) | 205/45R17 82V: 7x17 DP25/26 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 520 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 17/11/2015 |
| Type approval no. | 1CF662 |
1CF663
| Power | 81.6 HP (60.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 118.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed | 174 km/h |
| Weight/power ratio | 12.86 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HMZ / HM01 |
| Curb weight | 1 049 kg |
| Gross weight | 1 511 kg |
| Length | 3 948 mm |
| Width | 1 715 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 452 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 104.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R16 81T: 6x16 DP22/23 |
| Tires (option) | 205/45R17 82V: 7x17 DP25/26 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 520 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 17/11/2015 |
| Type approval no. | 1CF663 |
1CF386
| Power | 81.6 HP (60.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 118.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed | 174 km/h |
| Weight/power ratio | 12.86 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HMZ / HM01 |
| Curb weight | 1 049 kg |
| Gross weight | 1 511 kg |
| Length | 3 948 mm |
| Width | 1 715 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 452 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 107.0 g/km |
| Consumption | 4.60 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R16 81T: 6x16 DP22/23 |
| Tires (option) | 205/45R17 82V: 7x17 DP25/26 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 520 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 04/12/2014 |
| Type approval no. | 1CF386 |
1CF387
| Power | 81.6 HP (60.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 118.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed | 174 km/h |
| Weight/power ratio | 12.86 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HMZ / HM01 |
| Curb weight | 1 049 kg |
| Gross weight | 1 511 kg |
| Length | 3 948 mm |
| Width | 1 715 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 452 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 104.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R16 81T: 6x16 DP22/23 |
| Tires (option) | 205/45R17 82V: 7x17 DP25/26 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 520 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 04/12/2014 |
| Type approval no. | 1CF387 |