CLAAS Axion 820 specifications — approved in Switzerland
224.4 HP
Max power
895.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
7 400 kg
Curb weight
4CB685
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 895.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 32.98 kg/HP |
| Displacement | 6 788 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 6068HRT81A |
| Curb weight | 7 400 kg |
| Gross weight | 12 000 kg |
| Length | 4 525 mm |
| Width | 2 250 mm |
| Height | 3 000 mm |
| Wheelbase | 2 985 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 16.9R28 136A8 540/65R28 137A8 16.9R30 137A8 480/70R30 141A8 540/65R30 143A8 600/65R28 147A8 |
| Tires (option) | AR= 20.8R38 153A8 650/65R38 154A8 20.8R42 155A8 620/70R42 160A8 650/65R42 165A8 650/75R38 169A8 |
| Tow cap. (braked) | 32 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 11/03/2009 |
| Type approval no. | 4CB685 |
4CB676
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 877.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 32.98 kg/HP |
| Displacement | 6 788 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | hm |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 6068HRT81D |
| Curb weight | 7 400 kg |
| Gross weight | 12 000 kg |
| Length | 4 525 mm |
| Width | 2 250 mm |
| Height | 3 000 mm |
| Wheelbase | 2 985 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 16.9R28 136A8 540/65R28 137A8 16.9R30 137A8 480/70R30 141A8 540/65R30 143A8 600/65R28 147A8 |
| Tires (option) | AR= 20.8R38 153A8 650/65R38 154A8 20.8R42 155A8 620/70R42 160A8 650/65R42 165A8 650/75R38 169A8 |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 15/01/2008 |
| Type approval no. | 4CB676 |
4CB655
| Power | 189.0 HP (139.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 845.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 39.15 kg/HP |
| Displacement | 6 788 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 6068HRT81B |
| Curb weight | 7 400 kg |
| Gross weight | 12 000 kg |
| Length | 4 525 mm |
| Width | 2 250 mm |
| Height | 3 000 mm |
| Wheelbase | 2 985 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 16.9R28 136A8 540/65R28 137A8 16.9R30 137A8 480/70R30 141A8 540/65R30 143A8 600/65R28 147A8 |
| Tires (option) | AR= 20.8R38 153A8 650/65R38 154A8 20.8R42 155A8 620/70R42 160A8 650/65R42 165A8 650/75R38 169A8 |
| Tow cap. (braked) | 32 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 19/02/2007 |
| Type approval no. | 4CB655 |