CLAAS Axion 840 specifications — approved in Switzerland
244.8 HP
Max power
952.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
7 900 kg
Curb weight
4CB679
| Power | 244.8 HP (180.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 952.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 32.27 kg/HP |
| Displacement | 6 788 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | hm |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 6068HRT82E |
| Curb weight | 7 900 kg |
| Gross weight | 12 000 kg |
| Length | 4 525 mm |
| Width | 2 250 mm |
| Height | 3 000 mm |
| Wheelbase | 2 985 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 16.9R30 137A8 480/70R30 141A8 540/65R30 143A8 600/65R28 147A8 540/65R34 145A8 600/70R30 152A8 |
| Tires (option) | AR= 20.8R42 155A8 620/70R42 160A8 650/65R42 165A8 650/75R38 169A8 650/85R38 173A8 710/70R42 168A8 |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 02/10/2008 |
| Type approval no. | 4CB679 |
4CB784
| Power | 239.4 HP (176.0 kW) @ 2 150 rpm |
| Torque | 1071.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 35.92 kg/HP |
| Displacement | 6 728 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F4DFE617E*B |
| Curb weight | 8 600 kg |
| Gross weight | 15 000 kg |
| Length | 5 212 mm |
| Width | 2 450 mm |
| Height | 3 150 mm |
| Wheelbase | 2 980 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 540/65R34 152D, 600/70R30 159D, 540/65R34 152D, 600/65R28 147D, 540/65R30 158D, 710/60R30 162D |
| Tires (option) | AR= 710/70R42 173D, 800/70R38 179D, 650/85R38 173D, 710/70R38 166D, 650/65R42 158D, 900/60R38 178D |
| Tow cap. (braked) | 32 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 500 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 25/06/2018 |
| Type approval no. | 4CB784 |
4CB729
| Power | 239.4 HP (176.0 kW) @ 2 150 rpm |
| Torque | 975.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 35.92 kg/HP |
| Displacement | 6 728 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h24 |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F4DFE617E*B |
| Curb weight | 8 600 kg |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Length | 5 212 mm |
| Width | 2 450 mm |
| Height | 3 150 mm |
| Wheelbase | 2 980 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 420/85R30 137A8, 540/65R30 143A8, 600/65R28 147A8, 420/85R34 137A8, 600/70R30 143A8, 710/60R30 169A8 |
| Tires (option) | AR= 520/85R42 154A8, 620/65R42 165A8, 650/75R38 169A8, 650/85R38 169A8, 710/70R42 169A8, 800/70R38 169A8 |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 07/04/2014 |
| Type approval no. | 4CB729 |
4CB657
| Power | 238.0 HP (175.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 950.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 31.09 kg/HP |
| Displacement | 6 788 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 6068HRT82B |
| Curb weight | 7 400 kg |
| Gross weight | 12 000 kg |
| Length | 4 525 mm |
| Width | 2 250 mm |
| Height | 3 000 mm |
| Wheelbase | 2 985 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 16.9R30 137A8 420/85R30 140A8 480/70R30 141A8 540/65R30 143A8 600/65R28 147A8 600/70R30 152A8 |
| Tires (option) | AR= 20.8R42 155A8 580/70R42 158A8 620/70R42 160A8 650/65R42 165A8 650/75R38 169A8 650/85R38 173A8 |
| Tow cap. (braked) | 32 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 19/02/2007 |
| Type approval no. | 4CB657 |