CLAAS Axion 850 specifications — approved in Switzerland
261.1 HP
Max power
1085.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
9 900 kg
Curb weight
4CB740
| Power | 261.1 HP (192.0 kW) @ 2 150 rpm |
| Torque | 1085.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 37.92 kg/HP |
| Displacement | 6 728 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h24 |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F4DFE617G*B |
| Curb weight | 9 900 kg |
| Gross weight | 14 000 kg |
| Length | 5 212 mm |
| Width | 2 450 mm |
| Height | 3 150 mm |
| Wheelbase | 2 980 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 420/85R30 137A8, 540/65R30 143A8, 600/65R28 147A8, 420/85R34 137A8, 600/70R30 143A8, 710/60R30 169A8 |
| Tires (option) | AR= 520/85R42 154A8, 620/65R42 165A8, 650/75R38 169A8, 650/85R38 169A8, 710/70R42 169A8, 800/70R38 169A8 |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 24/06/2014 |
| Type approval no. | 4CB740 |
4CB658
| Power | 254.3 HP (187.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1020.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 29.1 kg/HP |
| Displacement | 6 788 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 6068HRT82A |
| Curb weight | 7 400 kg |
| Gross weight | 14 000 kg |
| Length | 4 525 mm |
| Width | 2 250 mm |
| Height | 3 000 mm |
| Wheelbase | 2 985 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 16.9R30 137A8 420/85R30 140A8 480/70R30 141A8 540/65R30 143A8 600/65R28 147A8 600/70R30 152A8 |
| Tires (option) | AR= 20.8R42 155A8 580/70R42 158A8 620/70R42 160A8 650/65R42 165A8 650/75R38 169A8 650/85R38 173A8 |
| Tow cap. (braked) | 32 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 19/02/2007 |
| Type approval no. | 4CB658 |
4CC808
| Power | 253.0 HP (186.0 kW) @ 2 150 rpm |
| Torque | 1132.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 37.55 kg/HP |
| Displacement | 6 728 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F4DGE617H*V |
| Curb weight | 9 500 kg |
| Gross weight | 15 000 kg |
| Length | 5 212 mm |
| Width | 2 450 mm |
| Height | 3 150 mm |
| Wheelbase | 2 980 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 540/65R34 152D, 600/70R30 159D, 540/65R34 152D, 600/65R28 147D, 540/65R30 158D, 710/60R30 162D |
| Tires (option) | AR= 710/70R42 173D, 800/70R38 179D, 650/85R38 173D, 710/70R38 166D, 650/65R42 158D, 900/60R38 178D |
| Tow cap. (braked) | 32 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 500 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 08/10/2020 |
| Type approval no. | 4CC808 |
4CB785
| Power | 253.0 HP (186.0 kW) @ 2 150 rpm |
| Torque | 1132.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 37.55 kg/HP |
| Displacement | 6 728 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F4DFE617B*B |
| Curb weight | 9 500 kg |
| Gross weight | 15 000 kg |
| Length | 5 212 mm |
| Width | 2 450 mm |
| Height | 3 150 mm |
| Wheelbase | 2 980 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 540/65R34 152D, 600/70R30 159D, 540/65R34 152D, 600/65R28 147D, 540/65R30 158D, 710/60R30 162D |
| Tires (option) | AR= 710/70R42 173D, 800/70R38 179D, 650/85R38 173D, 710/70R38 166D, 650/65R42 158D, 900/60R38 178D |
| Tow cap. (braked) | 32 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 500 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 25/06/2018 |
| Type approval no. | 4CB785 |
4CB730
| Power | 253.0 HP (186.0 kW) @ 2 150 rpm |
| Torque | 1057.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 37.55 kg/HP |
| Displacement | 6 728 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h24 |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F4DFE617B*B |
| Curb weight | 9 500 kg |
| Gross weight | 14 000 kg |
| Length | 5 212 mm |
| Width | 2 450 mm |
| Height | 3 150 mm |
| Wheelbase | 2 980 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 420/85R30 137A8, 540/65R30 143A8, 600/65R28 147A8, 420/85R34 137A8, 600/70R30 143A8, 710/60R30 169A8 |
| Tires (option) | AR= 520/85R42 154A8, 620/65R42 165A8, 650/75R38 169A8, 650/85R38 169A8, 710/70R42 169A8, 800/70R38 169A8 |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 07/04/2014 |
| Type approval no. | 4CB730 |