CLAAS Axion 920 specifications — approved in Switzerland
321.0 HP
Max power
1350.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
11 900 kg
Curb weight
| Power | 321.0 HP (236.0 kW) @ 2 150 rpm |
| Torque | 1350.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 37.07 kg/HP |
| Displacement | 8 710 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | hm |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F2CFE613Z |
| Curb weight | 11 900 kg |
| Gross weight | 18 000 kg |
| Length | 5 416 mm |
| Width | 2 450 mm |
| Height | 3 184 mm |
| Wheelbase | 3 150 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 540/65R30 156D |
| Tires (option) | AR= 650/65R42 171D d'autres variantes avec rayon de roulement 975-1025 mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 29/10/2012 |
| Type approval no. | 4CB720 |