CLAAS Axos 310 specifications — approved in Switzerland
75.5 HP
Max power
294.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 650 kg
Curb weight
4CB734
| Power | 75.5 HP (55.5 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 294.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 48.34 kg/HP |
| Displacement | 4 400 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1104D-44T (3061/2300) |
| Curb weight | 3 650 kg |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Length | 3 804 mm |
| Width | 1 919 mm |
| Height | 2 456 mm |
| Wheelbase | 2 489 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 440/65R24, 480/65R24, 420/70R24, 340/85R24, 250/85R28 |
| Tires (option) | AR= 540/65R34, 600/65R34, 420/85R34, 340/85R38, 160/95R46 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 06/06/2014 |
| Type approval no. | 4CB734 |
4CB681
| Power | 75.5 HP (55.5 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 294.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 46.49 kg/HP |
| Displacement | 4 400 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1104D-44T (3061/2300) |
| Curb weight | 3 510 kg |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Length | 3 805 mm |
| Width | 1 919 mm |
| Height | 2 456 mm |
| Wheelbase | 2 489 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 11.2R24 114A8, 280/85R24 115A8, 320/85R24 122A8, 360/80R24 138D, 440/65R24 128A8, 480/65R24 127A8 |
| Tires (option) | AR= 16.9R30 137A8, 320/85R36 128A8, 340/85R36 132A8, 440/80R34 155D, 480/70R34 143A8, 600/65R34 145A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 06/10/2008 |
| Type approval no. | 4CB681 |