CLAAS Celtis 446 specifications — approved in Switzerland
93.8 HP
Max power
358.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 750 kg
Curb weight
4CB631
| Power | 93.8 HP (69.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 358.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 39.98 kg/HP |
| Displacement | 4 525 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 4045TRT78 |
| Curb weight | 3 750 kg |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Length | 3 805 mm |
| Width | 1 919 mm |
| Height | 2 456 mm |
| Wheelbase | 2 489 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 11.2R24 114A8, 280/85R24 115A8, 13.6R24 121A8, 340/85R24 125A8, 380/85R28 124A8, 480/65R24 127A8 |
| Tires (option) | AR= 16.9R30 137A8, 420/85R30 140A8, 16.9R34 139A8, 420/85R34 142A8, 480/70R34 143A8, 600/65R34 145A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 4 000 kg |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 02/11/2004 |
| Type approval no. | 4CB631 |
4CB628
| Power | 92.5 HP (68.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 365.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 40.54 kg/HP |
| Displacement | 4 525 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 4045TRT71 |
| Curb weight | 3 750 kg |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Length | 3 805 mm |
| Width | 1 919 mm |
| Height | 2 456 mm |
| Wheelbase | 2 489 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 11.2R24 114A8 280/85R24 115A8 13.6R24 121A8 340/85R24 125A8 380/70R24 125A8 480/65R24 127A8 |
| Tires (option) | AR= 16.9R30 137A8 420/85R30 140A8 16.9R34 139A8 420/85R34 142A8 480/70R34 143A8 600/65R34 145A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 4 000 kg |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 14/07/2004 |
| Type approval no. | 4CB628 |
4CB617
| Power | 92.5 HP (68.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 365.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 40.54 kg/HP |
| Displacement | 4 525 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 4045TRT71 |
| Curb weight | 3 750 kg |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Length | 3 805 mm |
| Width | 1 919 mm |
| Height | 2 456 mm |
| Wheelbase | 2 489 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 11.2R24 114A8 280/85R24 115A8 13.6R24 121A8 340/85R24 125A8 380/70R24 125A8 480/65R24 127A8 |
| Tires (option) | AR= 16.9R30 137A8 420/85R30 140A8 16.9R34 139A8 420/85R34 142A8 480/70R34 143A8 600/65R34 145A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 4 000 kg |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 05/11/2003 |
| Type approval no. | 4CB617 |