CLAAS Dominator 202Mega specifications — approved in Switzerland
160.5 HP
Max power
513.0 Nm
Max torque
25 km/h
Top speed
9 350 kg
Curb weight
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 2 500 rpm |
| Torque | 513.0 Nm @ 1 650 rpm |
| Top speed | 25 km/h |
| Weight/power ratio | 58.26 kg/HP |
| Displacement | 5 985 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 1006.6T |
| Curb weight | 9 350 kg |
| Gross weight | 12 000 kg |
| Length | 8 550 mm |
| Width | 3 500 mm |
| Height | 3 850 mm |
| Wheelbase | 3 815 mm |
| Body type | Moissonneuse-batteuse |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 650/75R32: 20.00x32 |
| Tires (option) | AR= 14.5/75-20: 11.00x20 |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 23/01/1996 |
| Type approval no. | 5CB101 |