CLAAS Elios 210 specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
309.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 010 kg
Curb weight
4CB768
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 309.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 40.24 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5DFL413Y*A |
| Curb weight | 3 010 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 3 814 mm |
| Width | 1 304 mm |
| Height | 2 411 mm |
| Wheelbase | 2 156 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 280/85R24 115A8, 320/70R24 116A8, 320/85R20 119A8, 420/65R20 119A8 |
| Tires (option) | AR= 12.4R36 124A8, 380/85R30 135A8, 420/85R28 139A8, 420/85R30 140A8, 480/70R30 141A8, 540/65R30 138A8 |
| Tow cap. (unbraked) | 1 200 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 25/05/2018 |
| Type approval no. | 4CB768 |
4CB754
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 309.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 38.1 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F5DFL413B*E |
| Curb weight | 2 850 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 3 647 mm |
| Width | 1 600 mm |
| Height | 2 400 mm |
| Wheelbase | 2 115 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 7.50-16 |
| Tires (option) | AR= 12.4R36 124A8, 380/85R30 135A8, 420/85R28 138A8, 480/70R30 141A8, 540/65R30 138A8, 160/95R46 |
| Tow cap. (braked) | 14 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 800 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 10/03/2015 |
| Type approval no. | 4CB754 |
4CB755
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 309.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 40.11 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5DFL413B*E |
| Curb weight | 3 000 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 3 647 mm |
| Width | 1 600 mm |
| Height | 2 400 mm |
| Wheelbase | 2 156 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 280/85R24 115A8, 320/70R24 116A8, 320/85R20 119A8, 420/65R20 119A8 |
| Tires (option) | AR= 12.4R36 124A8, 380/85R30 135A8, 420/85R28 139A8, 480/70R30 141A8, 540/65R30 138A8, 160/65R46 |
| Tow cap. (braked) | 15 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 160 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 10/03/2015 |
| Type approval no. | 4CB755 |
4CB745
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 309.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 38.1 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F5DFL413B*E |
| Curb weight | 2 850 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 3 647 mm |
| Width | 1 600 mm |
| Height | 2 434 mm |
| Wheelbase | 2 115 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 7.50-16 |
| Tires (option) | AR= 12.4R36 124A8, 380/85R30 135A8, |
| Tow cap. (braked) | 14 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 800 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 17/10/2014 |
| Type approval no. | 4CB745 |
4CB741
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 309.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 40.24 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5DFL413B*E |
| Curb weight | 3 010 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 3 647 mm |
| Width | 1 600 mm |
| Height | 2 449 mm |
| Wheelbase | 2 156 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 280/85R24 115A8, 320/70R24 116A8, 320/85R20 119A8, 420/65R20 119A8 |
| Tires (option) | AR= 12.4R36 124A8, 380/85R30 135A8, 420/85R28 139A8, 420/85R30 140A8, 480/70R30 141A8, 540/65R30 138A8 |
| Tow cap. (braked) | 15 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 160 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 17/10/2014 |
| Type approval no. | 4CB741 |
4CB697
| Power | 72.1 HP (53.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 277.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 38.9 kg/HP |
| Displacement | 3 200 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F5AE9454H*A |
| Curb weight | 2 805 kg |
| Gross weight | 4 600 kg |
| Length | 4 019 mm |
| Width | 2 080 mm |
| Height | 2 424 mm |
| Wheelbase | 2 115 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 7.50-16 8PR, 240/70-15 8PR |
| Tires (option) | AR= 14.9R30 129A8, 380/85R30 135A8, 12.4R36 124A8, 320/85R36 128A8, 550/60-22 134A5 |
| Tow cap. (braked) | 15 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 800 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 22/07/2010 |
| Type approval no. | 4CB697 |
4CB699
| Power | 72.1 HP (53.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 277.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 41.12 kg/HP |
| Displacement | 3 200 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5AE9454H*A |
| Curb weight | 2 965 kg |
| Gross weight | 5 100 kg |
| Length | 4 019 mm |
| Width | 2 080 mm |
| Height | 2 424 mm |
| Wheelbase | 2 098 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 11.2R24 114A8, 280/85R24 115A8, 320/70R24 116A8, 9.5R24 107A8, 240/85R24 107A8, 550/45-22.5 126A5 |
| Tires (option) | AR= 12.4R36 124A8, 320/85R36 128A8, 380/85R30 135A8, 16.9R28 136A8, 420/85R30 140A8, 540/65R30 138A8 |
| Tow cap. (braked) | 18 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 160 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 22/07/2010 |
| Type approval no. | 4CB699 |
4CB698
| Power | 72.1 HP (53.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 277.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 41.12 kg/HP |
| Displacement | 3 200 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5AE9454H*A |
| Curb weight | 2 965 kg |
| Gross weight | 5 100 kg |
| Length | 4 019 mm |
| Width | 2 080 mm |
| Height | 2 424 mm |
| Wheelbase | 2 098 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 11.2R24 114A8, 280/85R24 115A8, 320/70R24 116A8, 9.5R24 107A8, 240/85R24 107A8, 550/45-22.5 126A5 |
| Tires (option) | AR= 12.4R36 124A8, 320/85R36 128A8, 380/85R30 135A8, 16.9R28 136A8, 420/85R30 140A8, 540/65R30 138A8 |
| Tow cap. (braked) | 18 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 160 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 22/07/2010 |
| Type approval no. | 4CB698 |