CLAAS Elios 220 specifications — approved in Switzerland
83.0 HP
Max power
334.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 550 kg
Curb weight
4CC818
| Power | 83.0 HP (61.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 334.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 42.77 kg/HP |
| Displacement | 3 595 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5LGL414B*V / F5LG45PE00A |
| Curb weight | 3 550 kg |
| Gross weight | 5 100 kg |
| Length | 4 041 mm |
| Width | 1 304 mm |
| Height | 2 075 mm |
| Wheelbase | 2 186 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 9.5R24 107A8 280/85R24 115A8, 320/70R24 116A8, 420/65R20 128A8, 400/55-22 147A8, 380/70R20 122A8 |
| Tires (option) | AR= 160/95R46 117A8, 420/85R30 140A8, 480/70R30 141A8, 540/65R34 153A8, 600/55-26.5 154A8, 540/65R30 153A8 |
| Tow cap. (braked) | 22 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 1 200 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 03/10/2023 |
| Type approval no. | 4CC818 |
4CB767
| Power | 83.0 HP (61.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 334.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 36.27 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5DFL413S*A |
| Curb weight | 3 010 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 3 814 mm |
| Width | 1 304 mm |
| Height | 2 411 mm |
| Wheelbase | 2 156 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 280/85R24 115A8, 320/70R24 116A8, 320/85R20 119A8, 420/65R20 119A8 |
| Tires (option) | AR= 12.4R36 124A8, 380/85R30 135A8, 420/85R28 139A8, 420/85R30 140A8, 480/70R30 141A8, 540/65R30 138A8 |
| Tow cap. (unbraked) | 1 200 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 25/05/2018 |
| Type approval no. | 4CB767 |
4CB756
| Power | 83.0 HP (61.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 334.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 34.34 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F5DFL413S*A |
| Curb weight | 2 850 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 3 647 mm |
| Width | 1 600 mm |
| Height | 2 400 mm |
| Wheelbase | 2 115 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 7.50-16 |
| Tires (option) | AR= 12.4R36 124A8, 380/85R30 135A8, 420/85R28 138A8, 480/70R30 141A8, 540/65R30 138A8, 160/95R46 |
| Tow cap. (braked) | 14 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 800 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 10/03/2015 |
| Type approval no. | 4CB756 |
4CB757
| Power | 83.0 HP (61.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 334.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 36.14 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5DFL413S*A |
| Curb weight | 3 000 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 3 647 mm |
| Width | 1 600 mm |
| Height | 2 400 mm |
| Wheelbase | 2 156 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 280/85R24 115A8, 320/70R24 116A8, 320/85R20 119A8, 420/65R20 119A8 |
| Tires (option) | AR= 12.4R36 124A8, 380/85R30 135A8, 420/85R28 139A8, 480/70R30 141A8, 540/65R30 138A8, 160/65R46 |
| Tow cap. (braked) | 15 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 160 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 10/03/2015 |
| Type approval no. | 4CB757 |
4CB742
| Power | 83.0 HP (61.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 334.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 36.27 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5DFL413S*A |
| Curb weight | 3 010 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 3 647 mm |
| Width | 1 600 mm |
| Height | 2 449 mm |
| Wheelbase | 2 156 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 280/85R24 115A8, 320/70R24 116A8, 320/85R20 119A8, 420/65R20 119A8 |
| Tires (option) | AR= 12.4R36 124A8, 380/85R30 135A8, 420/85R28 139A8, 420/85R30 140A8, 480/70R30 141A8, 540/65R30 138A8 |
| Tow cap. (braked) | 15 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 160 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 17/10/2014 |
| Type approval no. | 4CB742 |
4CB746
| Power | 83.0 HP (61.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 334.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 34.34 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F5DFL413S*A |
| Curb weight | 2 850 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 3 647 mm |
| Width | 1 600 mm |
| Height | 2 434 mm |
| Wheelbase | 2 115 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 7.50-16 |
| Tires (option) | AR= 12.4R36 124A8, 380/85R30 135A8, |
| Tow cap. (braked) | 14 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 800 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 17/10/2014 |
| Type approval no. | 4CB746 |
4CB703
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 330.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 38.26 kg/HP |
| Displacement | 3 200 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5AE9484B*A |
| Curb weight | 2 965 kg |
| Gross weight | 5 100 kg |
| Length | 4 019 mm |
| Width | 2 080 mm |
| Height | 2 424 mm |
| Wheelbase | 2 098 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 11.2R24 114A8, 280/85R24 115A8, 320/70R24 116A8, 9.5R24 107A8, 240/85R24 107A8, 550/45-22.5 126A5 |
| Tires (option) | AR= 12.4R36 124A8, 320/85R36 128A8, 380/85R30 135A8, 16.9R28 136A8, 420/85R30 140A8, 540/65R30 138A8 |
| Tow cap. (braked) | 18 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 160 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 22/07/2010 |
| Type approval no. | 4CB703 |
4CB702
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 330.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 38.26 kg/HP |
| Displacement | 3 200 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5AE9484B*A |
| Curb weight | 2 965 kg |
| Gross weight | 5 100 kg |
| Length | 4 019 mm |
| Width | 2 080 mm |
| Height | 2 424 mm |
| Wheelbase | 2 098 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 11.2R24 114A8, 280/85R24 115A8, 320/70R24 116A8, 9.5R24 107A8, 240/85R24 107A8, 550/45-22.5 126A5 |
| Tires (option) | AR= 12.4R36 124A8, 320/85R36 128A8, 380/85R30 135A8, 16.9R28 136A8, 420/85R30 140A8, 540/65R30 138A8 |
| Tow cap. (braked) | 18 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 160 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 22/07/2010 |
| Type approval no. | 4CB702 |
4CB701
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 330.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 36.19 kg/HP |
| Displacement | 3 200 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F5AE9484B*A |
| Curb weight | 2 805 kg |
| Gross weight | 4 600 kg |
| Length | 4 019 mm |
| Width | 2 080 mm |
| Height | 2 424 mm |
| Wheelbase | 2 115 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 7.50-16 8PR, 240/70-15 8PR |
| Tires (option) | AR= 14.9R30 129A8, 380/85R30 135A8, 12.4R36 124A8, 320/85R36 128A8, 550/60-22 134A5 |
| Tow cap. (braked) | 15 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 800 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 22/07/2010 |
| Type approval no. | 4CB701 |