CLAAS Jaguar 840 specifications — approved in Switzerland
364.5 HP
Max power
1640.0 Nm
Max torque
25 km/h
Top speed
| Power | 364.5 HP (268.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1640.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 25 km/h |
| Displacement | 12 756 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine |
| OM402LA |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Length | 6 900 mm |
| Width | 3 300 mm |
| Height | 3 800 mm |
| Wheelbase | 2 800 mm |
| Body type | Hâcheuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 800/65R32 24.5R32 |
| Tires (option) | AR= 500/60R26.5 16.9R24 |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 24/07/1997 |
| Type approval no. | 5CB109 |