CLAAS Jaguar 940 specifications — approved in Switzerland
510.0 HP
Max power
2400.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
15 600 kg
Curb weight
5CB170
| Power | 510.0 HP (375.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2400.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed |
| 30 km/h |
| Weight/power ratio | 30.59 kg/HP |
| Displacement | 15 928 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine | OM502LA.E3B/4 |
| Curb weight | 15 600 kg |
| Gross weight | 17 500 kg |
| Length | 6 580 mm |
| Width | 3 127 mm |
| Height | 3 860 mm |
| Wheelbase | 3 080 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 900/60R32 176A8: 800/70R32 175A8: 680/85R32 173A8: 710/75R34 178A8: 710/70R38 171D: 900/60R38 178D |
| Tires (option) | AR= 540/65R28 145A8: 540/65R30 168A8: 620/70 R30: |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 21/10/2014 |
| Type approval no. | 5CB170 |
5CB149
| Power | 457.0 HP (336.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2320.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 27.35 kg/HP |
| Displacement | 15 928 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine | OM502LA.E3A/5 |
| Curb weight | 12 500 kg |
| Gross weight | 12 500 kg |
| Length | 6 560 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 3 500 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 900/60R32 176A8: 800/65R32 172A8: 680/85R32 173A8: 710/75R34 178A8: 710/70R38: 171A8 |
| Tires (option) | AR= 16.5/85-24 14PR: 540/65R24 146A8: 600/65R28 154A8: 540/65R30 168A8 |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 31/07/2008 |
| Type approval no. | 5CB149 |