CLAAS Jaguar 950 specifications — approved in Switzerland
598.4 HP
Max power
2800.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
15 600 kg
Curb weight
| Power | 598.4 HP (440.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2800.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 26.07 kg/HP |
| Displacement | 15 928 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine | OM502LA.E3B/2 |
| Curb weight | 15 600 kg |
| Gross weight | 17 500 kg |
| Length | 6 580 mm |
| Width | 3 127 mm |
| Height | 3 860 mm |
| Wheelbase | 3 080 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 900/60R32 176A8: 800/70R32 175A8: 680/85R32 173A8: 710/75R34 178A8: 710/70R38 171D: 900/60R38 178D |
| Tires (option) | AR= 540/65R28 145A8: 540/65R30 168A8: 620/70 R30: |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 21/10/2014 |
| Type approval no. | 5CB171 |