CLAAS Lexion 460 specifications — approved in Switzerland
299.2 HP
Max power
1305.0 Nm
Max torque
25 km/h
Top speed
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1305.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 25 km/h |
| Displacement | 9 572 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | AV: s.d. en+ 2 moteurs hydr. sur rAR (4-trac) |
| Engine | OM401LA |
| Gross weight | 16 000 kg |
| Length | 9 140 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 3 900 mm |
| Wheelbase | 3 730 mm |
| Body type | Moissonneuse-batteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 710/75R34 168A 23.00x34 650/75R32 167A 21.00x32 |
| Tires (option) | AR= 500/60-26.5 8PR 20.00x26.5 600/55-26.5 8PR 20.00x26.5 |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 11/06/1998 |
| Type approval no. | 5CB113 |