CLAAS Lexion 510 specifications — approved in Switzerland
220.3 HP
Max power
930.0 Nm
Max torque
28 km/h
Top speed
13 600 kg
Curb weight
| Power | 220.3 HP (162.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 930.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 28 km/h |
| Weight/power ratio | 61.73 kg/HP |
| Displacement | 6 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | AV |
| Engine | C6.6 (2640/2200) |
| Curb weight | 13 600 kg |
| Gross weight | 16 000 kg |
| Length | 9 490 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 3 960 mm |
| Wheelbase | 3 730 mm |
| Body type | Moissonneuse-batteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 900/60R32 176A8: 680/85R32 173A8: 650/75R32 173A8: 710/75R34 178A8: 30.5LR32 172A8 |
| Tires (option) | AR= 500/70R24 164A8: 600/55-26.5 12PR: 16.5/85-24 14PR: 480/80R26 160A8: |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 14/07/2006 |
| Type approval no. | 5CB143 |