CLAAS Lexion 520 specifications — approved in Switzerland
259.8 HP
Max power
1080.0 Nm
Max torque
28 km/h
Top speed
13 600 kg
Curb weight
| Power | 259.8 HP (191.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1080.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 28 km/h |
| Weight/power ratio | 52.35 kg/HP |
| Displacement | 7 242 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 3126 (210-0847) |
| Curb weight | 13 600 kg |
| Gross weight | 16 000 kg |
| Length | 9 490 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 3 960 mm |
| Wheelbase | 3 730 mm |
| Body type | Moissonneuse-batteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 900/60R32 176A8, 680/85R32 173A8, 650/75R32 173A8, 710/75R32 178A8, 30.5LR32 172A8 |
| Tires (option) | AR= 500/70R24 164A8, 480/80R26 160A8, 600/65-26.5 12PR, 16.5/85-24 14PR |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 27/04/2006 |
| Type approval no. | 5CB138 |