CLAAS Lexion 530 specifications — approved in Switzerland
295.1 HP
Max power
1460.0 Nm
Max torque
28 km/h
Top speed
13 600 kg
Curb weight
| Power | 295.1 HP (217.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1460.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 28 km/h |
| Weight/power ratio | 46.09 kg/HP |
| Displacement | 8 808 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | AV |
| Engine | C9 (?CPXL08.8ESK) |
| Curb weight | 13 600 kg |
| Gross weight | 16 000 kg |
| Length | 8 800 mm |
| Width | 3 200 mm |
| Height | 3 890 mm |
| Wheelbase | 3 730 mm |
| Body type | Moissonneuse-batteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 900/60R32 176A8: 680/85R32 178A8: 650/75R32 167A8: 800/65R32 167A8: 30.5L32 168A8 |
| Tires (option) | AR= 500/70R24 164A8: 600/65-26.5 12PR: 15.5/80-24 10PR: 16.5/85-24 14PR |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 12/06/2007 |
| Type approval no. | 5CB147 |