CLAAS Lexion 550 specifications — approved in Switzerland
348.2 HP
Max power
1400.0 Nm
Max torque
28 km/h
Top speed
14 860 kg
Curb weight
5CB135
| Power | 348.2 HP (256.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed |
| 28 km/h |
| Weight/power ratio | 42.68 kg/HP |
| Displacement | 8 808 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | AV |
| Engine | C9 |
| Curb weight | 14 860 kg |
| Gross weight | 16 500 kg |
| Length | 9 490 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 3 940 mm |
| Wheelbase | 3 730 mm |
| Body type | Moissonneuse-batteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 900/60R32 176A8, 680/85R32 173A8, 1050/50R32 176A8, 650/75R32 173A8, 800/65R32 172A8, 500/70R24 164A8 |
| Tires (option) | AR= 13.6/85-24 14PR, 500/70R24 164A8, 600/65-26.5 12PR |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 22/06/2005 |
| Type approval no. | 5CB135 |
5CB137
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1360.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 28 km/h |
| Weight/power ratio | 44.6 kg/HP |
| Displacement | 8 808 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | AV |
| Engine | C9DI (275/5129) |
| Curb weight | 14 860 kg |
| Gross weight | 16 500 kg |
| Length | 9 490 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 3 940 mm |
| Wheelbase | 3 730 mm |
| Body type | Moissonneuse-batteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 900/60R32 176A8, 680/85R32 173A8, 1050/50R32 176A8, 650/75R32 173A8, 800/65R32 172A8, 500/70R24 164A8 |
| Tires (option) | AR= 13.6/85-24 14PR, 500/70R24 164A8, 600/65-26.5 12PR |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 27/04/2006 |
| Type approval no. | 5CB137 |