CLAAS Lexion 630 specifications — approved in Switzerland
359.0 HP
Max power
1502.0 Nm
Max torque
25 km/h
Top speed
14 480 kg
Curb weight
5CB163
| Power | 359.0 HP (264.0 kW) @ 1 700 rpm |
| Torque | 1502.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 25 km/h |
| Weight/power ratio | 40.33 kg/HP |
| Displacement | 9 286 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | AV: voir remarques |
| Engine | C9.3 |
| Curb weight | 14 480 kg |
| Gross weight | 18 700 kg |
| Length | 8 940 mm |
| Width | 3 220 mm |
| Height | 3 850 mm |
| Wheelbase | 3 720 mm |
| Body type | Moissonneuse-batteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 650/75R32, 680/85R32, 710/75R34, 800/65R32, 800/70R32 |
| Tires (option) | AR= 500/70R24, 600/55-26.5, 500/85R24, 600/65R28 |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 05/09/2013 |
| Type approval no. | 5CB163 |
5CB156
| Power | 315.5 HP (232.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1499.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 25 km/h |
| Weight/power ratio | 44.37 kg/HP |
| Displacement | 8 808 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | AV: voir remarques |
| Engine | C9 |
| Curb weight | 14 000 kg |
| Gross weight | 16 000 kg |
| Length | 8 860 mm |
| Width | 3 215 mm |
| Height | 3 910 mm |
| Wheelbase | 3 730 mm |
| Body type | Moissonneuse-batteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 650/75R32, 680/85R32, 710/75R34, 800/70R32 |
| Tires (option) | AR= 500/70R24, 600/55-26.5, 16.5/85-24, 500/85R24, 700/50-26.5 |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 13/06/2012 |
| Type approval no. | 5CB156 |