CLAAS Lexion430 Montana specifications — approved in Switzerland
259.8 HP
Max power
1080.0 Nm
Max torque
25 km/h
Top speed
14 000 kg
Curb weight
| Power | 259.8 HP (191.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1080.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 25 km/h |
| Weight/power ratio | 53.89 kg/HP |
| Displacement | 7 242 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | AV: s.d. en+ 2 moteurs hydr. sur rAR (4-trac) |
| Engine | 3126 |
| Curb weight | 14 000 kg |
| Gross weight | 19 100 kg |
| Length | 9 490 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 3 900 mm |
| Wheelbase | 4 030 mm |
| Body type | Moissonneuse-batteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV=800/65R32 172A8, 27.00x32 |
| Tires (option) | AR=500/70R24 164A8, 15.00x24: 600/55-26.5 12PR, 20.00x26.5: 16.5/85-24 14PR, 15.00x24: 18.4R26 153A8, 16.00x26 |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 05/08/2002 |
| Type approval no. | 5CB125 |