CLAAS Lexion560 Montana specifications — approved in Switzerland
365.0 HP
Max power
1711.1 Nm
Max torque
28 km/h
Top speed
16 800 kg
Curb weight
| Power | 365.0 HP (268.4 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1711.1 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 28 km/h |
| Weight/power ratio | 46.03 kg/HP |
| Displacement | 12 503 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | AV: voir remarques |
| Engine | C13 |
| Curb weight | 16 800 kg |
| Gross weight | 16 800 kg |
| Length | 9 260 mm |
| Width | 3 500 mm |
| Height | 3 910 mm |
| Wheelbase | 4 030 mm |
| Body type | Moissonneuse-batteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 900/60R32 176A8: 680/85R32 173A8 |
| Tires (option) | AR= 500/70R24 164A8: 500/85R24 158A8 |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 12/06/2007 |
| Type approval no. | 5CB148 |