CLAAS Lexion570 Montana specifications — approved in Switzerland
394.4 HP
Max power
2000.0 Nm
Max torque
28 km/h
Top speed
17 700 kg
Curb weight
| Power | 394.4 HP (290.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 2000.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 28 km/h |
| Weight/power ratio | 44.88 kg/HP |
| Displacement | 12 503 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | AV: voir remarques |
| Engine | C13 |
| Curb weight | 17 700 kg |
| Gross weight | 18 000 kg |
| Length | 9 490 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 4 130 mm |
| Body type | Moissonneuse-batteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 900/60R32 176A8: 30.5LR32 172A8 |
| Tires (option) | AR= 680/85R32 173A8: 500/70R24 164A8 |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 22/06/2006 |
| Type approval no. | 5CB141 |