CLAAS Medion 310 specifications — approved in Switzerland
185.0 HP
Max power
675.0 Nm
Max torque
25 km/h
Top speed
10 580 kg
Curb weight
5CB131
| Power | 185.0 HP (136.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 675.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 25 km/h |
| Weight/power ratio | 57.19 kg/HP |
| Displacement | 6 374 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | AV |
| Engine | OM906LA.E2/5 |
| Curb weight | 10 580 kg |
| Gross weight | 13 200 kg |
| Length | 8 300 mm |
| Width | 3 200 mm |
| Height | 3 900 mm |
| Wheelbase | 3 650 mm |
| Body type | Moissonneuse-batteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 650/75R32 167A8 620/75R30 155A8 710/75R34 168A8 800/65R32 167A8 |
| Tires (option) | AR= 14.9/80-24 12PR 500/60-22.5 153A8 600/55-26.5 152A8 540/65R24 146A8 |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 12/08/2003 |
| Type approval no. | 5CB131 |
5CB118
| Power | 185.0 HP (136.0 kW) @ 2 500 rpm |
| Torque | 647.0 Nm @ 1 550 rpm |
| Top speed | 25 km/h |
| Weight/power ratio | 57.19 kg/HP |
| Displacement | 5 985 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 1006.6TA |
| Curb weight | 10 580 kg |
| Gross weight | 13 200 kg |
| Length | 8 300 mm |
| Width | 3 200 mm |
| Height | 3 900 mm |
| Wheelbase | 3 650 mm |
| Body type | Moissonneuse-batteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 650/75R32 167A8, 21.00x32: 620/75R30 155A8, 20.00x30: 710/75R34 168A8, 23.00x34 |
| Tires (option) | AR= 14.9/80-24 12PR, 13.00x24: 500/60-22.5 153A8, 16.00x22.5: 600/55-26.5 152A8, 20.00x26.5 |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 06/07/2001 |
| Type approval no. | 5CB118 |