CLAAS Nectis 227VL specifications — approved in Switzerland
68.0 HP
Max power
265.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 625 kg
Curb weight
| Power | 68.0 HP (50.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 265.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 38.6 kg/HP |
| Displacement | 3 364 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F4CE0354C*D |
| Curb weight | 2 625 kg |
| Gross weight | 4 400 kg |
| Length | 3 923 mm |
| Width | 1 690 mm |
| Height | 2 352 mm |
| Wheelbase | 2 065 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 6.00-16 8PR, 8.25-16 6PR, 7.50-18 6PR, 260/70R16 109A8, 280/70R18 114A8, 300/70R20 110A8 |
| Tires (option) | AR= 13.6R24 121A8, 12.4R28 121A8, 14.9R28 133A8, 380/70R24 125A8, 420/85R24 137A8, 420/70R28 133A8 |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 20/01/2006 |
| Type approval no. | 4CB648 |