CLAAS Nectis 257F specifications — approved in Switzerland
89.8 HP
Max power
365.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 925 kg
Curb weight
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 365.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 32.57 kg/HP |
| Displacement | 4 485 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F4CE0454C*D |
| Curb weight | 2 925 kg |
| Gross weight | 4 600 kg |
| Length | 4 043 mm |
| Width | 1 690 mm |
| Height | 2 405 mm |
| Wheelbase | 2 185 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 7.50-16 6PR, 8.25-16 6PR, 12.4R20 6PR, 280/70R16 112A8, 320/85R20 119A8, 360/70R20 120A8 |
| Tires (option) | AR= 13.6R24 121A8, 12.4R28 121A8, 16.9R28 135A8, 380/70R24 125A8, 420/85R24 137A8, 480/70R28 140A8 |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 08/02/2005 |
| Type approval no. | 4CB634 |