CLAAS Nexos 220 VL specifications — approved in Switzerland
77.5 HP
Max power
330.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 660 kg
Curb weight
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 330.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 34.32 kg/HP |
| Displacement | 3 200 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 24 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5AE9484B*A |
| Curb weight | 2 660 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 3 991 mm |
| Height | 2 385 mm |
| Wheelbase | 2 098 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 7.5R16 102A8, 260/70R16 109A8, 280/70R18 114A8, 200/70R16 94A8, 8.25R16 98A8 |
| Tires (option) | AR= 12.4R28 124A8, 320/85R28 124A8, 380/70R24 125A8, 420/70R28 133A8, 380/85R28 133A8, 380/70R28 122A8 |
| Tow cap. (braked) | 18 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 100 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 05/07/2011 |
| Type approval no. | 4CB710 |