CLAAS RB 140 specifications — approved in Switzerland
76.8 HP
Max power
276.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 500 kg
Curb weight
| Power | 76.8 HP (56.5 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 276.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 32.55 kg/HP |
| Displacement | 4 314 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F4L914 (Code CE57T) |
| Curb weight | 2 500 kg |
| Gross weight | 4 000 kg |
| Length | 3 795 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 2 320 mm |
| Wheelbase | 2 225 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 6.50-16 8PR, 280/70R16 112A8, 11.5/80R15.3 8PR, 10.5/80R18 6PR, 7.50-18 8PR, 280/70R20 116A8 |
| Tires (option) | AR= 13.6R24 121A8, 340/85R24 125A8, 340/75R20 117A8, 480/70R24 138A8, 13.6R28 123A8, 480/65R28 129A8 |
| Tow cap. (unbraked) | 2 500 kg |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 15/02/2005 |
| Type approval no. | 4CB638 |