CLAAS Scorpion 7045 specifications — approved in Switzerland
140.1 HP
Max power
520.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
7 800 kg
Curb weight
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 2 400 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 55.67 kg/HP |
| Displacement | 4 038 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2 |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TCD2012L042V Code C3UI103 |
| Curb weight | 7 800 kg |
| Gross weight | 10 000 kg |
| Length | 4 760 mm |
| Height | 2 400 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 17.5LR24 150A8, 17.5R24 150A8, 400/80R24 156A8, 460/70R24 152A8, 405/70-24MPT 151B, 15.5R25 149B |
| Tires (option) | 19.5LR24 149A8, 19.5R24 157A8, 440/80R24 154A8, 500/70R24 157A8, 15.5/80-24 163A8 |
| Manufacturer | KRAMER-WERKE GmbH, DE-88662 Ueberlingen |
| Approval date | 23/10/2007 |
| Type approval no. | 4CB663 |