CLAAS Targo K60 specifications — approved in Switzerland
114.9 HP
Max power
430.0 Nm
Max torque
25 km/h
Top speed
6 200 kg
Curb weight
4CB606
| Power | 114.9 HP (84.5 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 25 km/h |
| Weight/power ratio | 53.96 kg/HP |
| Displacement | 3 990 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1986/2300 |
| Curb weight | 6 200 kg |
| Gross weight | 8 500 kg |
| Length | 4 740 mm |
| Width | 2 300 mm |
| Height | 2 380 mm |
| Wheelbase | 2 800 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 16/70-20 14PR, 13x20: 420/70R20 160A8, 13x20: 17.5LR24 136G, 14x20 |
| Tires (option) | 15.5/80-24 12PR Impl, 14x24: 495/70R24 155G MPT, 15x24: 600/55-26.5 12PR, 20x26.5 |
| Tow cap. (braked) | 10 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | CATERPILLAR (UK) Ltd., GB-IP28 6SP SAXHAM SUFFOLK |
| Approval date | 07/01/2002 |
| Type approval no. | 4CB606 |
4CB608
| Power | 114.9 HP (84.5 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 53.96 kg/HP |
| Displacement | 3 990 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1986/2300 |
| Curb weight | 6 200 kg |
| Gross weight | 8 500 kg |
| Length | 4 740 mm |
| Width | 2 300 mm |
| Height | 2 380 mm |
| Wheelbase | 2 800 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 16/70-20 14PR, 13x20: 420/70R20 160A8, 13x20: 17.5LR24 136G, 14x20 |
| Tires (option) | 15.5/80-24 12PR Impl, 14x24: 495/70R24 155G MPT, 15x24: 600/55-26.5 12PR, 20x26.5 |
| Tow cap. (braked) | 10 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | CATERPILLAR (UK) Ltd., GB-IP28 6SP SAXHAM SUFFOLK |
| Approval date | 07/01/2002 |
| Type approval no. | 4CB608 |
4CB605
| Power | 100.0 HP (73.5 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 383.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 25 km/h |
| Weight/power ratio | 62 kg/HP |
| Displacement | 3 990 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1985/2300 |
| Curb weight | 6 200 kg |
| Gross weight | 8 500 kg |
| Length | 4 740 mm |
| Width | 2 300 mm |
| Height | 2 380 mm |
| Wheelbase | 2 800 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 16/70-20 14PR, 13x20: 420/70R20 160A8, 13x20: 17.5LR24 136G, 14x20 |
| Tires (option) | 15.5/80-24 12PR Impl, 14x24: 495/70R24 155G MPT, 15x24: 600/55-26.5 12PR, 20x26.5 |
| Tow cap. (braked) | 10 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | CATERPILLAR (UK) Ltd., GB-IP28 6SP SAXHAM SUFFOLK |
| Approval date | 07/01/2002 |
| Type approval no. | 4CB605 |
4CB607
| Power | 100.0 HP (73.5 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 383.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 62 kg/HP |
| Displacement | 3 990 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1985/2300 |
| Curb weight | 6 200 kg |
| Gross weight | 8 500 kg |
| Length | 4 740 mm |
| Width | 2 300 mm |
| Height | 2 380 mm |
| Wheelbase | 2 800 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 16/70-20 14PR, 13x20: 420/70R20 160A8, 13x20: 17.5LR24 136G, 14x20 |
| Tires (option) | 15.5/80-24 12PR Impl, 14x24: 495/70R24 155G MPT, 15x24: 600/55-26.5 12PR, 20x26.5 |
| Tow cap. (braked) | 10 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | CATERPILLAR (UK) Ltd., GB-IP28 6SP SAXHAM SUFFOLK |
| Approval date | 07/01/2002 |
| Type approval no. | 4CB607 |