DAF XF105.410 6x2 specifications — approved in Switzerland
408.0 HP
Max power
2000.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
3DA347
| Power | 408.0 HP (300.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 2000.0 Nm @ 1 100 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 12 902 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR: e2 ou e3 |
| Engine | MX300U1 |
| Gross weight | 23 400 kg |
| Wheelbase | 2 560 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/80R22.5, 315/80R22.5: pneus : variantes avec rayon de roulement 406-595mm selon ETRTO |
| Tires (option) | 8.25 x 22.5, 9.00 x 22.5: jantes: d'autres correspondant aux pneus selon ETRTO |
| Manufacturer | DAF TRUCKS N.V, NL-5600 PT EINDHOVEN |
| Approval date | 28/10/2009 |
| Type approval no. | 3DA347 |
3DA282
| Power | 408.0 HP (300.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 2000.0 Nm @ 1 000 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 12 902 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR: e2 ou e3 |
| Engine | MX300S2 |
| Gross weight | 23 400 kg |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/80R22.5, 315/80R22.5 pneus : variantes avec rayon de roulement 373-595mm selon ETRTO |
| Tires (option) | 8.25x22.5, 9.00x22.5 jantes: d'autres correspondant aux pneus selon ETRTO |
| Manufacturer | DAF TRUCKS N.V, NL-5600 PT EINDHOVEN |
| Approval date | 28/08/2007 |
| Type approval no. | 3DA282 |
3DA233
| Power | 408.0 HP (300.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 2000.0 Nm @ 1 000 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 12 902 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR: 2 ou 3 |
| Engine | MX300S2 |
| Gross weight | 23 400 kg |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/80R22.5, 315/80R22.5 pneus : variantes avec rayon de roulement 373-595mm selon ETRTO |
| Tires (option) | 8.25x22.5, 9.00x22.5 jantes: d'autres correspondant aux pneus selon ETRTO |
| Manufacturer | DAF TRUCKS N.V, NL-5600 PT EINDHOVEN |
| Approval date | 14/06/2006 |
| Type approval no. | 3DA233 |