DAIHATSU Charade specifications — approved in Switzerland
99.3 HP
Max power
128.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
1 115 kg
Curb weight
1DB160
| Power | 99.3 HP (73.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 3 800 rpm |
| Top speed |
| 175 km/h |
| Weight/power ratio | 11.23 kg/HP |
| Displacement | 1 329 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 1NR-FE |
| Curb weight | 1 115 kg |
| Gross weight | 1 480 kg |
| Length | 3 785 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 530 mm |
| Wheelbase | 2 460 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 165/70R14 81S, 175/65R14 82T: 5x14 DP39 |
| Tires (option) | 185/60R15 84H: 5 1/2x15 DP45 |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 23/06/2011 |
| Type approval no. | 1DB160 |
1DB109
| Power | 84.3 HP (62.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 11.58 kg/HP |
| Displacement | 1 296 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HC |
| Curb weight | 976 kg |
| Gross weight | 1 360 kg |
| Length | 3 780 mm |
| Width | 1 620 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 395 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | m5= 165/70R13 79S, 155R13 78S: 4 1/2x13 DP45, 5x13 DP45 |
| Tires (option) | 165/65R14 79H, 175/60R14 79H: 5x14 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 19/03/1997 |
| Type approval no. | 1DB109 |
1DB104
| Power | 84.3 HP (62.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 10.74 kg/HP |
| Displacement | 1 296 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HC |
| Curb weight | 905 kg |
| Gross weight | 1 350 kg |
| Length | 3 780 mm |
| Width | 1 620 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 395 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 ou 4+1 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 165/70R13: 155R13: 165/65R14: 175/60R14 / BV autom.= 165/70R13: 155R13 |
| Tires (option) | 4 1/2x13 DP45: acier: 5x13 DP45: 5x14 DP45: acier ou alliage léger |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 18/04/1996 |
| Type approval no. | 1DB104 |