DAIHATSU Copen specifications — approved in Switzerland
68.0 HP
Max power
100.0 Nm
Max torque
170 km/h
Top speed
898 kg
Curb weight
| Power | 68.0 HP (50.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 100.0 Nm @ 3 200 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 13.21 kg/HP |
| Displacement | 659 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | JB |
| Curb weight | 898 kg |
| Gross weight | 1 040 kg |
| Length | 3 440 mm |
| Width | 1 475 mm |
| Height | 1 245 mm |
| Wheelbase | 2 225 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 151.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 165/50R15 73V: 4 1/2x15 DP45 |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 25/11/2003 |
| Type approval no. | 1DB132 |