DAIHATSU Cuore specifications — approved in Switzerland
69.4 HP
Max power
93.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
840 kg
Curb weight
1DB161
| Power | 69.4 HP (51.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 93.0 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed |
| 160 km/h |
| Weight/power ratio | 12.1 kg/HP |
| Displacement | 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 1KR |
| Curb weight | 840 kg |
| Gross weight | 1 250 kg |
| Length | 3 460 mm |
| Width | 1 475 mm |
| Height | 1 530 mm |
| Wheelbase | 2 490 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | A |
| Tires | 155/65R14 75S: 4.50x14 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 250 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 26/07/2011 |
| Type approval no. | 1DB161 |
1DB147
| Power | 69.4 HP (51.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 94.0 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 12.1 kg/HP |
| Displacement | 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 1KR |
| Curb weight | 840 kg |
| Gross weight | 1 250 kg |
| Length | 3 460 mm |
| Width | 1 475 mm |
| Height | 1 530 mm |
| Wheelbase | 2 490 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 145/80R13 75S: 4.00x13 DP40 |
| Tires (option) | 155/65R14 75S: 4.50x14 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 250 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 10/04/2007 |
| Type approval no. | 1DB147 |
1DB130
| Power | 58.5 HP (43.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 91.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.59 kg/HP |
| Displacement | 989 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | EJ |
| Curb weight | 795 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 3 410 mm |
| Width | 1 475 mm |
| Height | 1 500 mm |
| Wheelbase | 2 375 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| Energy category | D |
| Tires | 145/80R12 74S: 4.00x12 DP35 |
| Tires (option) | 155/65R13 73S: 4.00x13 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 250 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 04/04/2003 |
| Type approval no. | 1DB130 |
1DB131
| Power | 58.5 HP (43.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 91.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.93 kg/HP |
| Displacement | 989 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | EJ |
| Curb weight | 815 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 3 410 mm |
| Width | 1 475 mm |
| Height | 1 500 mm |
| Wheelbase | 2 375 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | 145/80R12 74S: 4.00x12 DP35 |
| Tires (option) | 155/65R13 73S: 4.00x13 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 250 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 04/04/2003 |
| Type approval no. | 1DB131 |
1DB106
| Power | 42.2 HP (31.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 67.0 Nm @ 3 800 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 16.94 kg/HP |
| Displacement | 847 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | ED |
| Curb weight | 715 kg |
| Gross weight | 1 040 kg |
| Length | 3 310 mm |
| Width | 1 395 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 145/70R12 69S: 4.00x12 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 250 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 24/02/1997 |
| Type approval no. | 1DB106 |
1DB105
| Power | 42.2 HP (31.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 67.0 Nm @ 3 800 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 16.71 kg/HP |
| Displacement | 847 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | ED |
| Curb weight | 705 kg |
| Gross weight | 1 040 kg |
| Length | 3 310 mm |
| Width | 1 395 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 ou 4+1 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 145/70R12: 4.00x12 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 250 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 07/08/1996 |
| Type approval no. | 1DB105 |