DAIHATSU Hijet 1.3 specifications — approved in Switzerland
65.3 HP
Max power
99.0 Nm
Max torque
130 km/h
Top speed
885 kg
Curb weight
3DC116
| Power | 65.3 HP (48.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 99.0 Nm @ 2 800 rpm |
| Top speed |
| 130 km/h |
| Weight/power ratio | 13.55 kg/HP |
| Displacement | 1 296 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | HC |
| Curb weight | 885 kg |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Length | 3 745 mm |
| Width | 1 460 mm |
| Height | 1 705 mm |
| Wheelbase | 1 810 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 155R12C 88N: 4.00x12 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | PIAGGIO & C. S.p.A, I-56025 PONTEDERA |
| Approval date | 08/11/2000 |
| Type approval no. | 3DC116 |
3DC114
| Power | 65.3 HP (48.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 99.0 Nm @ 2 800 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Displacement | 1 296 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | HC |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Wheelbase | 1 810 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 155R12C 88N: 4.00x12 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | PIAGGIO & C. S.p.A, I-56025 PONTEDERA |
| Approval date | 08/11/2000 |
| Type approval no. | 3DC114 |
3DC115
| Power | 65.3 HP (48.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 99.0 Nm @ 2 800 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 13.4 kg/HP |
| Displacement | 1 296 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | HC |
| Curb weight | 875 kg |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Length | 3 390 mm |
| Width | 1 395 mm |
| Height | 1 705 mm |
| Wheelbase | 1 810 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 155R12C 88N: 4.00x12 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | PIAGGIO & C. S.p.A, I-56025 PONTEDERA |
| Approval date | 08/11/2000 |
| Type approval no. | 3DC115 |
3DC119
| Power | 65.3 HP (48.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 99.0 Nm @ 2 800 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 14.93 kg/HP |
| Displacement | 1 296 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | HC |
| Curb weight | 975 kg |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Length | 3 370 mm |
| Width | 1 395 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 1 810 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 4+1 |
| Tires | 155R12C 88N: 4.00x12 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | PIAGGIO & C. S.p.A, I-56025 PONTEDERA |
| Approval date | 08/11/2000 |
| Type approval no. | 3DC119 |
3DC117
| Power | 65.3 HP (48.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 99.0 Nm @ 2 800 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 14.32 kg/HP |
| Displacement | 1 296 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | HC |
| Curb weight | 935 kg |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Length | 3 465 mm |
| Width | 1 460 mm |
| Height | 1 785 mm |
| Wheelbase | 1 810 mm |
| Body type | Pont basculant |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 155R12C 88N: 4.00x12 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | PIAGGIO & C. S.p.A, I-56025 PONTEDERA |
| Approval date | 08/11/2000 |
| Type approval no. | 3DC117 |
3DC118
| Power | 65.3 HP (48.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 99.0 Nm @ 2 800 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 15.16 kg/HP |
| Displacement | 1 296 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | HC |
| Curb weight | 990 kg |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Length | 3 370 mm |
| Width | 1 395 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 1 810 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 4+1 |
| Tires | 155R12C 88N: 4.00x12 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | PIAGGIO & C. S.p.A, I-56025 PONTEDERA |
| Approval date | 08/11/2000 |
| Type approval no. | 3DC118 |
3DC113
| Power | 65.3 HP (48.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 99.0 Nm @ 2 800 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Displacement | 1 296 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | HC |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Wheelbase | 1 810 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 155R12C 88N: 4.00x12 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | PIAGGIO & C. S.p.A, I-56025 PONTEDERA |
| Approval date | 10/05/1999 |
| Type approval no. | 3DC113 |