DAIHATSU Hijet Kipper specifications — approved in Switzerland
47.6 HP
Max power
76.0 Nm
Max torque
120 km/h
Top speed
900 kg
Curb weight
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 76.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 120 km/h |
| Weight/power ratio | 18.91 kg/HP |
| Displacement | 993 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | CB-42 |
| Curb weight | 900 kg |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Length | 3 390 mm |
| Width | 1 460 mm |
| Height | 1 785 mm |
| Wheelbase | 1 810 mm |
| Body type | Pont basculant |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 155R12C 84N: 4.00x12 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | PIAGGIO & C. S.p.A, I-56025 PONTEDERA |
| Approval date | 04/08/1997 |
| Type approval no. | 3DC106 |