DAIHATSU Materia 1.3 specifications — approved in Switzerland
91.1 HP
Max power
120.0 Nm
Max torque
169 km/h
Top speed
1 100 kg
Curb weight
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed | 169 km/h |
| Weight/power ratio | 12.07 kg/HP |
| Displacement | 1 298 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K3 |
| Curb weight | 1 100 kg |
| Gross weight | 1 600 kg |
| Length | 3 800 mm |
| Width | 1 690 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R14 82T: 5x14 DP40 |
| Tires (option) | 185/55R15 81V: 6x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 13/12/2006 |
| Type approval no. | 1DB143 |