DAIHATSU Materia 1.5 4WD specifications — approved in Switzerland
103.4 HP
Max power
132.0 Nm
Max torque
168 km/h
Top speed
1 175 kg
Curb weight
| Power | 103.4 HP (76.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 132.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 11.36 kg/HP |
| Displacement | 1 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 3SZ |
| Curb weight | 1 175 kg |
| Gross weight | 1 630 kg |
| Length | 3 800 mm |
| Width | 1 690 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 172.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 175/65R14 82T: 5x14 DP40 |
| Tires (option) | 185/55R15 81V: 6x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 13/12/2006 |
| Type approval no. | 1DB146 |