DAIHATSU Sirion 1.3 specifications — approved in Switzerland
91.1 HP
Max power
120.0 Nm
Max torque
170 km/h
Top speed
1 015 kg
Curb weight
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 11.14 kg/HP |
| Displacement | 1 298 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K3 |
| Curb weight | 1 015 kg |
| Gross weight | 1 450 kg |
| Length | 3 605 mm |
| Width | 1 665 mm |
| Height | 1 540 mm |
| Wheelbase | 2 430 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 137.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R14 82S/T: 14x5.00 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 350 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 06/12/2007 |
| Type approval no. | 1DB151 |