DAIHATSU Sirion 1.5 ST specifications — approved in Switzerland
103.4 HP
Max power
132.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
1 040 kg
Curb weight
1DB149
| Power | 103.4 HP (76.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 132.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed |
| 175 km/h |
| Weight/power ratio | 10.06 kg/HP |
| Displacement | 1 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 3SZ |
| Curb weight | 1 040 kg |
| Gross weight | 1 450 kg |
| Length | 3 605 mm |
| Width | 1 665 mm |
| Height | 1 540 mm |
| Wheelbase | 2 430 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R14 82S/T: 14x5.00 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 350 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 01/10/2007 |
| Type approval no. | 1DB149 |
1DB150
| Power | 103.4 HP (76.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 138.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 10.2 kg/HP |
| Displacement | 1 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 3SZ |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 450 kg |
| Length | 3 605 mm |
| Width | 1 665 mm |
| Height | 1 540 mm |
| Wheelbase | 2 430 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 157.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 175/65R14 82S/T: 14x5.00 DP40 |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 01/10/2007 |
| Type approval no. | 1DB150 |