DAIHATSU Sirion 4x4 specifications — approved in Switzerland
102.0 HP
Max power
120.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
975 kg
Curb weight
1DB122
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed |
| 175 km/h |
| Weight/power ratio | 9.56 kg/HP |
| Displacement | 1 298 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | K3-VE2 |
| Curb weight | 975 kg |
| Gross weight | 1 390 kg |
| Length | 3 675 mm |
| Width | 1 590 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 345 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 145/80R13 75S 13x4.50 DP35 |
| Tires (option) | 165/65R14 79S 14x5.00 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 950 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 350 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 16/06/2000 |
| Type approval no. | 1DB122 |
1DB127
| Power | 58.5 HP (43.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 88.3 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 15.98 kg/HP |
| Displacement | 989 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | EJ |
| Curb weight | 935 kg |
| Gross weight | 1 360 kg |
| Length | 3 675 mm |
| Width | 1 590 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 345 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 145/80R13 75S 13x4.50 DP35 |
| Tires (option) | 165/65R14 79S 14x5.00 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 350 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 26/10/2000 |
| Type approval no. | 1DB127 |
1DB118
| Power | 55.1 HP (40.5 kW) @ 5 200 rpm |
| Torque | 88.3 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 16.97 kg/HP |
| Displacement | 989 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | EJ |
| Curb weight | 935 kg |
| Gross weight | 1 360 kg |
| Length | 3 675 mm |
| Width | 1 590 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 345 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Tires | 145/80R13 75S 13x4.5 DP35 |
| Tires (option) | 165/65R14 79S 14x5.0 DP40 |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 10/02/2000 |
| Type approval no. | 1DB118 |