DAIHATSU Terios specifications — approved in Switzerland
104.7 HP
Max power
140.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
1 245 kg
Curb weight
1DB153
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 140.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed |
| 160 km/h |
| Weight/power ratio | 11.89 kg/HP |
| Displacement | 1 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 3SZ |
| Curb weight | 1 245 kg |
| Gross weight | 1 720 kg |
| Length | 4 065 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 695 mm |
| Wheelbase | 2 580 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 1) 215/65R16 98S: 6x16 DP50 |
| Tires (option) | 2) 235/60R16 100H: 6 1/2x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 13/01/2009 |
| Type approval no. | 1DB153 |
1DB154
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 140.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 12.08 kg/HP |
| Displacement | 1 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 3SZ |
| Curb weight | 1 265 kg |
| Gross weight | 1 720 kg |
| Length | 4 065 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 695 mm |
| Wheelbase | 2 580 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 173.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98S: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 13/01/2009 |
| Type approval no. | 1DB154 |
1XA597
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 140.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 11.89 kg/HP |
| Displacement | 1 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 3SZ |
| Curb weight | 1 245 kg |
| Gross weight | 1 720 kg |
| Length | 4 055 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 680 mm |
| Wheelbase | 2 580 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 1) 215/65R16 98S: 6x16 DP50 |
| Tires (option) | 2) 235/60R16 100H: 6 1/2x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 13/08/2007 |
| Type approval no. | 1XA597 |
1DB148
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 140.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 11.6 kg/HP |
| Displacement | 1 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 3SZ |
| Curb weight | 1 215 kg |
| Gross weight | 1 720 kg |
| Length | 4 055 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 680 mm |
| Wheelbase | 2 580 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 176.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98S: 6x16 DP50 |
| Tires (option) | 235/60R16 100H: 6 1/2x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 10/07/2007 |
| Type approval no. | 1DB148 |
1DB141
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 140.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 11.89 kg/HP |
| Displacement | 1 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 3SZ |
| Curb weight | 1 245 kg |
| Gross weight | 1 720 kg |
| Length | 4 055 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 680 mm |
| Wheelbase | 2 580 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 1) 215/65R16 98S: 6x16 DP50 |
| Tires (option) | 2) 235/60R16 100H: 6 1/2x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 13/03/2006 |
| Type approval no. | 1DB141 |
1DB136
| Power | 85.7 HP (63.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 3 200 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 13.13 kg/HP |
| Displacement | 1 298 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | K3 |
| Curb weight | 1 125 kg |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Length | 3 845 mm |
| Width | 1 555 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 420 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/70R15 95S: 5 1/2x15 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 10/05/2004 |
| Type approval no. | 1DB136 |
1DB119
| Power | 85.7 HP (63.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 3 200 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 13.13 kg/HP |
| Displacement | 1 298 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | K3-VE |
| Curb weight | 1 125 kg |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Length | 3 845 mm |
| Width | 1 555 mm |
| Height | 1 695 mm |
| Wheelbase | 2 420 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/70R15 95S: 5.50x15 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 16/06/2000 |
| Type approval no. | 1DB119 |
1DB111
| Power | 83.0 HP (61.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 106.0 Nm @ 5 100 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 12.9 kg/HP |
| Displacement | 1 296 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | HC |
| Curb weight | 1 071 kg |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Length | 3 845 mm |
| Width | 1 555 mm |
| Height | 1 695 mm |
| Wheelbase | 2 420 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 205.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/70R15 95S: 5.50x15 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 21/07/1997 |
| Type approval no. | 1DB111 |