FIAT 500 TwinAir TB 8V specifications — approved in Switzerland
80.2 HP
Max power
145.0 Nm
Max torque
171 km/h
Top speed
1 005 kg
Curb weight
1XR897
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 171 km/h |
| Weight/power ratio | 12.53 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A5000 |
| Curb weight | 1 005 kg |
| Gross weight | 1 370 kg |
| Length | 3 612 mm |
| Width | 1 627 mm |
| Height | 1 506 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 88.0 g/km |
| Consumption | 3.80 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tires (option) | 185/55R15 82T: 6x15 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 01/12/2017 |
| Type approval no. | 1XR897 |
1FC477
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 171 km/h |
| Weight/power ratio | 12.53 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A5000 |
| Curb weight | 1 005 kg |
| Gross weight | 1 370 kg |
| Length | 3 612 mm |
| Width | 1 627 mm |
| Height | 1 506 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 88.0 g/km |
| Consumption | 3.80 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tires (option) | 185/55R15 82T: 6x15 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 03/06/2016 |
| Type approval no. | 1FC477 |