FIAT 500C 1.4Abarth SS specifications — approved in Switzerland
160.5 HP
Max power
230.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 150 kg
Curb weight
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 7.17 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A1000 |
| Curb weight | 1 150 kg |
| Gross weight | 1 430 kg |
| Length | 3 657 mm |
| Width | 1 627 mm |
| Height | 1 480 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/45R16 XL 84V: 6 1/2x16 DP35 |
| Tires (option) | 205/40R17 XL 84W: 7x17 DP35/38 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 10/12/2010 |
| Type approval no. | 1FB618 |