FIAT 500e specifications — approved in Switzerland
119.7 HP
Max power
206.0 Nm
Max torque
141 km/h
Top speed
1 410 kg
Curb weight
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 206.0 Nm @ 500 rpm |
| Top speed | 141 km/h |
| Weight/power ratio | 11.78 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission |
| s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | SMG-180.1.3 |
| Curb weight | 1 410 kg |
| Gross weight | 1 701 kg |
| Length | 3 616 mm |
| Width | 1 627 mm |
| Height | 1 516 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| Energy category | A |
| Tires | AV= 185/55R15 82H: 5.5x15 DP28.65 |
| Tires (option) | AR= 185/55R15 82H: 6.5x15 DP35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 29/01/2015 |
| Type approval no. | 1FC290 |