FIAT 500L 1.4 TB 16V specifications — approved in Switzerland
119.7 HP
Max power
215.0 Nm
Max torque
189 km/h
Top speed
1 365 kg
Curb weight
1FC544
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 215.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed |
| 189 km/h |
| Weight/power ratio | 11.4 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 940B7000 |
| Curb weight | 1 365 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 242 mm |
| Width | 1 784 mm |
| Height | 1 658 mm |
| Wheelbase | 2 612 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.0x16 DP36.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP39 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 15/05/2017 |
| Type approval no. | 1FC544 |
1FC547
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 215.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 183 km/h |
| Weight/power ratio | 11.4 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 940B7000 |
| Curb weight | 1 365 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 242 mm |
| Width | 1 784 mm |
| Height | 1 658 mm |
| Wheelbase | 2 612 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.0x16 DP36.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP39 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 15/05/2017 |
| Type approval no. | 1FC547 |
1FC546
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 215.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 11.99 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 940B7000 |
| Curb weight | 1 435 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 375 mm |
| Width | 1 784 mm |
| Height | 1 667 mm |
| Wheelbase | 2 612 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 158.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.0x16 DP36.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP39 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 15/05/2017 |
| Type approval no. | 1FC546 |
1FC545
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 215.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 183 km/h |
| Weight/power ratio | 11.49 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 940B7000 |
| Curb weight | 1 375 kg |
| Gross weight | 1 860 kg |
| Length | 4 276 mm |
| Width | 1 800 mm |
| Height | 1 679 mm |
| Wheelbase | 2 612 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 157.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.0x16 DP36.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP39 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 15/05/2017 |
| Type approval no. | 1FC545 |
1XM975
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 215.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 11.4 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 940B7000 |
| Curb weight | 1 365 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 147 mm |
| Width | 1 784 mm |
| Height | 1 658 mm |
| Wheelbase | 2 612 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.0x16 DP36.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP39 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 17/03/2016 |
| Type approval no. | 1XM975 |
1FC377
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 215.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 183 km/h |
| Weight/power ratio | 11.49 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 940B7000 |
| Curb weight | 1 375 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 270 mm |
| Width | 1 800 mm |
| Height | 1 679 mm |
| Wheelbase | 2 612 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 157.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.0x16 DP36.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP39 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/06/2015 |
| Type approval no. | 1FC377 |
1FC378
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 215.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 11.99 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 940B7000 |
| Curb weight | 1 435 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 352 mm |
| Width | 1 784 mm |
| Height | 1 667 mm |
| Wheelbase | 2 612 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 158.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.0x16 DP36.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP39 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/06/2015 |
| Type approval no. | 1FC378 |
1FC376
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 215.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 11.4 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 940B7000 |
| Curb weight | 1 365 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 147 mm |
| Width | 1 784 mm |
| Height | 1 658 mm |
| Wheelbase | 2 612 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.0x16 DP36.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP39 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/06/2015 |
| Type approval no. | 1FC376 |
1FC255
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 215.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 183 km/h |
| Weight/power ratio | 11.4 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 940B7000 |
| Curb weight | 1 365 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 147 mm |
| Width | 1 784 mm |
| Height | 1 658 mm |
| Wheelbase | 2 612 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.0x16 DP36.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP39 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 11/11/2014 |
| Type approval no. | 1FC255 |
1XJ380
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 215.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 183 km/h |
| Weight/power ratio | 11.49 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 940B7000 |
| Curb weight | 1 375 kg |
| Gross weight | 1 860 kg |
| Length | 4 270 mm |
| Width | 1 800 mm |
| Height | 1 679 mm |
| Wheelbase | 2 612 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.0x16 DP36.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP39 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 31/10/2014 |
| Type approval no. | 1XJ380 |
1XJ169
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 215.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 11.4 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 940B7000 |
| Curb weight | 1 365 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 147 mm |
| Width | 1 784 mm |
| Height | 1 658 mm |
| Wheelbase | 2 612 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.0x16 DP36.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP39 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 24/09/2014 |
| Type approval no. | 1XJ169 |
1FC130
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 215.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 11.4 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 940B7000 |
| Curb weight | 1 365 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 147 mm |
| Width | 1 784 mm |
| Height | 1 658 mm |
| Wheelbase | 2 612 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.0x16 DP36.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP39 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 18/11/2013 |
| Type approval no. | 1FC130 |
1FC132
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 215.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 11.99 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 940B7000 |
| Curb weight | 1 435 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 352 mm |
| Width | 1 784 mm |
| Height | 1 667 mm |
| Wheelbase | 2 612 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.0x16 DP36.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP39 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 18/11/2013 |
| Type approval no. | 1FC132 |
1FC131
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 215.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 183 km/h |
| Weight/power ratio | 11.49 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 940B7000 |
| Curb weight | 1 375 kg |
| Gross weight | 1 860 kg |
| Length | 4 270 mm |
| Width | 1 800 mm |
| Height | 1 679 mm |
| Wheelbase | 2 612 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.0x16 DP36.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP39 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 18/11/2013 |
| Type approval no. | 1FC131 |