FIAT 500L TwinAir CNG specifications — approved in Switzerland
85.0 HP
Max power
145.0 Nm
Max torque
163 km/h
Top speed
1 465 kg
Curb weight
| Power | 85.0 HP (62.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 163 km/h |
| Weight/power ratio | 17.24 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A2000 |
| Curb weight | 1 465 kg |
| Gross weight | 1 895 kg |
| Length | 4 147 mm |
| Width | 1 784 mm |
| Height | 1 667 mm |
| Wheelbase | 2 612 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 137.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP39 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.0x16 DP36.5 / 195/60R16C 97H: 6.0x16 DP36.5 (pour version LYA1B/L5D) |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 09/07/2013 |
| Type approval no. | 1FB952 |