FIAT 500X 1.5 MHEV specifications — approved in Switzerland
130.6 HP
Max power
240.0 Nm
Max torque
194 km/h
Top speed
1 480 kg
Curb weight
AXA278
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 194 km/h |
| Weight/power ratio | 11.33 kg/HP |
| Displacement | 1 469 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46347813 |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 264 mm |
| Width | 1 796 mm |
| Height | 1 580 mm |
| Wheelbase | 2 570 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 ET40 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 7x17 ET40 |
| Tow cap. (braked) | 1 450 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 08/12/2023 |
| Type approval no. | AXA278 |
1XZ887
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 11.33 kg/HP |
| Displacement | 1 469 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46347813 |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 264 mm |
| Width | 1 796 mm |
| Height | 1 580 mm |
| Wheelbase | 2 570 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 ET40 (seul. versionen -/E21AP, -/E21APT, -/E21BP, -/E21BPT) |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 7x17 ET40 / 225/45R18 91V: 7x18 ET40 |
| Tow cap. (braked) | 1 450 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 26/07/2023 |
| Type approval no. | 1XZ887 |
1FD338
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 11.33 kg/HP |
| Displacement | 1 469 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46347813 |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 264 mm |
| Width | 1 796 mm |
| Height | 1 580 mm |
| Wheelbase | 2 570 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 ET40 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 7x17 ET40 |
| Tow cap. (braked) | 1 450 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 23/02/2023 |
| Type approval no. | 1FD338 |
1XZ296
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 11.33 kg/HP |
| Displacement | 1 469 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46347813 |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 264 mm |
| Width | 1 796 mm |
| Height | 1 580 mm |
| Wheelbase | 2 570 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 ET40 (seul. versionen -/21A, -/21B, -/E21AT, -/E21BT) |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 7x17 ET40 / 225/45R18 91V: 7x18 ET40 |
| Tow cap. (braked) | 1 450 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/01/2023 |
| Type approval no. | 1XZ296 |
1XY679
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 11.33 kg/HP |
| Displacement | 1 469 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46347813 |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 264 mm |
| Width | 1 796 mm |
| Height | 1 580 mm |
| Wheelbase | 2 570 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 ET40 (seul. versionen -/21A, -/21B, -/E21AT, -/E21BT) |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 7x17 ET40 / 225/45R18 91V: 7x18 ET40 |
| Tow cap. (braked) | 1 450 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 22/09/2022 |
| Type approval no. | 1XY679 |
1FD266
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 11.33 kg/HP |
| Displacement | 1 469 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46347813 |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 264 mm |
| Width | 1 796 mm |
| Height | 1 580 mm |
| Wheelbase | 2 570 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 1) 215/60R16 95H: 6.5x16 ET40 |
| Tires (option) | 2) 215/55R17 94V: 7x17 ET40 / 225/45R18 91V: 7x18 ET40 |
| Tow cap. (braked) | 1 450 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 07/07/2022 |
| Type approval no. | 1FD266 |
1FD257
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 11.33 kg/HP |
| Displacement | 1 469 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46347813 |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 264 mm |
| Width | 1 796 mm |
| Height | 1 580 mm |
| Wheelbase | 2 570 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 1) 215/60R16 95H: 6.5x16 ET40 |
| Tires (option) | 2) 215/55R17 94V: 7x17 ET40 / 225/45R18 91V: 7x18 ET40 |
| Tow cap. (braked) | 1 450 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 25/05/2022 |
| Type approval no. | 1FD257 |