FIAT 56-66S specifications — approved in Switzerland
55.1 HP
Max power
185.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
2 000 kg
Curb weight
| Power | 55.1 HP (40.5 kW) @ 2 500 rpm |
| Torque | 185.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 36.3 kg/HP |
| Displacement | 2 710 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 8035.06 |
| Curb weight | 2 000 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 3 250 mm |
| Width | 1 700 mm |
| Height | 2 160 mm |
| Wheelbase | 2 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 avec cabine |
| Tires | AV=7.50-16: 5.50x16 acier |
| Tires (option) | AR=14.9-28: 13.00x28 acier |
| Manufacturer | NEW HOLLAND ITALIA SPA, I-41100 MODENA |
| Approval date | 23/02/1996 |
| Type approval no. | 4FB101 |