FIAT 600 specifications — approved in Switzerland
156.4 HP
Max power
270.0 Nm
Max torque
150 km/h
Top speed
1 595 kg
Curb weight
1FD409
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 270.0 Nm |
| Top speed |
| 150 km/h |
| Weight/power ratio | 10.2 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | ZK02 |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 025 kg |
| Length | 4 178 mm |
| Width | 1 779 mm |
| Height | 1 525 mm |
| Wheelbase | 2 557 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 ET32 |
| Tires (option) | 215/60R17 96H: 6.5x17 ET32 |
| Manufacturer | STELLANTIS EUROPE S.P.A., 10135 Torino |
| Approval date | 19/12/2025 |
| Type approval no. | 1FD409 |
AXB217
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 270.0 Nm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 10.2 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HN05 |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 025 kg |
| Length | 4 178 mm |
| Width | 1 779 mm |
| Height | 1 525 mm |
| Wheelbase | 2 557 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 ET32 |
| Tires (option) | 215/60R17 96H: 6.5x17 ET32 |
| Manufacturer | STELLANTIS EUROPE S.P.A., 10135 Torino |
| Approval date | 08/10/2025 |
| Type approval no. | AXB217 |
AXA502
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 500 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 10.2 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | ZK02/ZKW |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 025 kg |
| Length | 4 178 mm |
| Width | 1 779 mm |
| Height | 1 525 mm |
| Wheelbase | 2 557 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 ET32 |
| Tires (option) | 215/60R17 96H: 6.5x17 ET32 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 08/05/2024 |
| Type approval no. | AXA502 |
AXA429
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 500 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 10.2 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | ZK02/ZKW |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 025 kg |
| Length | 4 178 mm |
| Width | 1 779 mm |
| Height | 1 525 mm |
| Wheelbase | 2 557 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 ET32 |
| Tires (option) | 215/60R17 96H: 6.5x17 ET32 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/03/2024 |
| Type approval no. | AXA429 |
1FD349
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 270.0 Nm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 10.2 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HN05 |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 025 kg |
| Length | 4 178 mm |
| Width | 1 779 mm |
| Height | 1 525 mm |
| Wheelbase | 2 557 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 ET32 |
| Tires (option) | 215/60R17 96H: 6.5x17 ET32 |
| Manufacturer | STELLANTIS EUROPE S.P.A., 10135 Torino |
| Approval date | 04/03/2024 |
| Type approval no. | 1FD349 |
1FD350
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 270.0 Nm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 10.2 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HN05 |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 025 kg |
| Length | 4 178 mm |
| Width | 1 779 mm |
| Height | 1 525 mm |
| Wheelbase | 2 557 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 ET32 |
| Tires (option) | 215/60R17 96H: 6.5x17 ET32 |
| Manufacturer | STELLANTIS EUROPE S.P.A., 10135 Torino |
| Approval date | 04/03/2024 |
| Type approval no. | 1FD350 |
AXA308
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 500 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 10.2 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | ZK02/ZKW |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 025 kg |
| Length | 4 178 mm |
| Width | 1 779 mm |
| Height | 1 525 mm |
| Wheelbase | 2 557 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 ET32 |
| Tires (option) | 215/60R17 96H: 6.5x17 ET32 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 27/12/2023 |
| Type approval no. | AXA308 |
1FD348
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 270.0 Nm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 10.2 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | ZK02/ZKW |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 025 kg |
| Length | 4 178 mm |
| Width | 1 779 mm |
| Height | 1 525 mm |
| Wheelbase | 2 557 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 ET32 |
| Tires (option) | 215/60R17 96H: 6.5x17 ET32 |
| Manufacturer | STELLANTIS EUROPE S.P.A., 10135 Torino |
| Approval date | 06/12/2023 |
| Type approval no. | 1FD348 |