FIAT Abarth 500e specifications — approved in Switzerland
154.6 HP
Max power
235.0 Nm
Max torque
155 km/h
Top speed
1 410 kg
Curb weight
1XZ916
| Power | 154.6 HP (113.7 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 155 km/h |
| Weight/power ratio | 9.12 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46354481 |
| Curb weight | 1 410 kg |
| Gross weight | 1 720 kg |
| Length | 3 673 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 521 mm |
| Wheelbase | 2 322 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+0-1 |
| Energy category | C |
| Tires | 205/45R17 88V: 7x17 ET41 |
| Tires (option) | 205/40R18 86H: 7x18 ET41 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 07/08/2023 |
| Type approval no. | 1XZ916 |
1XZ863
| Power | 154.6 HP (113.7 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 9.12 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46354481 |
| Curb weight | 1 410 kg |
| Gross weight | 1 725 kg |
| Length | 3 673 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 521 mm |
| Wheelbase | 2 322 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+0-1 |
| Energy category | C |
| Tires | 205/45R17 88V: 7x17 ET41 |
| Tires (option) | 205/40R18 86H: 7x18 ET41 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/07/2023 |
| Type approval no. | 1XZ863 |
1FD345
| Power | 154.6 HP (113.7 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 9.12 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46354481 |
| Curb weight | 1 410 kg |
| Gross weight | 1 720 kg |
| Length | 3 673 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 521 mm |
| Wheelbase | 2 322 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+0-1 |
| Energy category | C |
| Tires | 205/45R17 88V: 7x17 ET41 |
| Tires (option) | 205/40R18 86H: 7x18 ET41 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 24/04/2023 |
| Type approval no. | 1FD345 |